Cât produc panourile solare? Interlaken

Interlaken: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.442 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.396 kWh, iar într-unul bun 7.489 kWh — 805 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 143% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 151 kWh, interval 124–178feb.februarie: 8 kWp 268 kWh, interval 220–316mar.martie: 8 kWp 591 kWh, interval 472–709apr.aprilie: 8 kWp 754 kWh, interval 613–895maimai: 8 kWp 779 kWh, interval 641–918iun.iunie: 8 kWp 907 kWh, interval 723–1.092iul.iulie: 8 kWp 896 kWh, interval 727–1.066aug.august: 8 kWp 790 kWh, interval 650–930sept.septembrie: 8 kWp 656 kWh, interval 537–775oct.octombrie: 8 kWp 418 kWh, interval 332–504nov.noiembrie: 8 kWp 148 kWh, interval 121–174dec.decembrie: 8 kWp 110 kWh, interval 90–130

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Interlaken. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 124 151 178
februarie 220 268 316
martie 472 591 709
aprilie 613 754 895
mai 641 779 918
iunie 723 907 1.092
iulie 727 896 1.066
august 650 790 930
septembrie 537 656 775
octombrie 332 418 504
noiembrie 121 148 174
decembrie 90 110 130
An 5.396 6.442 7.489

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Interlaken

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 677 kWh, adică 10 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 110 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Interlaken

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Interlaken

Montaj la sol sau pe acoperiș? Interlaken

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Interlaken

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare