Cât produc panourile solare? Luzern

Luzern: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.911 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.418 kWh, iar într-unul bun 10.403 kWh — 1.114 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 198% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 373 kWh, interval 256–489feb.februarie: 8 kWp 533 kWh, interval 398–668mar.martie: 8 kWp 805 kWh, interval 608–1.002apr.aprilie: 8 kWp 942 kWh, interval 723–1.161maimai: 8 kWp 921 kWh, interval 747–1.094iun.iunie: 8 kWp 1.089 kWh, interval 868–1.311iul.iulie: 8 kWp 1.090 kWh, interval 863–1.316aug.august: 8 kWp 1.021 kWh, interval 845–1.197sept.septembrie: 8 kWp 856 kWh, interval 676–1.035oct.octombrie: 8 kWp 617 kWh, interval 469–764nov.noiembrie: 8 kWp 316 kWh, interval 223–409dec.decembrie: 8 kWp 314 kWh, interval 223–405

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Luzern. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 256 373 489
februarie 398 533 668
martie 608 805 1.002
aprilie 723 942 1.161
mai 747 921 1.094
iunie 868 1.089 1.311
iulie 863 1.090 1.316
august 845 1.021 1.197
septembrie 676 856 1.035
octombrie 469 617 764
noiembrie 223 316 409
decembrie 223 314 405
An 7.418 8.911 10.403

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Luzern

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.535 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 314 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Luzern

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Luzern

Montaj la sol sau pe acoperiș? Luzern

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Luzern

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare