Cât produc panourile solare? Neuchâtel

Neuchâtel: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.794 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.196 kWh, iar într-unul bun 11.391 kWh — 1.224 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 218% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 387 kWh, interval 273–502feb.februarie: 8 kWp 555 kWh, interval 395–715mar.martie: 8 kWp 924 kWh, interval 709–1.139apr.aprilie: 8 kWp 1.059 kWh, interval 826–1.292maimai: 8 kWp 1.063 kWh, interval 869–1.257iun.iunie: 8 kWp 1.191 kWh, interval 964–1.418iul.iulie: 8 kWp 1.223 kWh, interval 975–1.471aug.august: 8 kWp 1.111 kWh, interval 907–1.315sept.septembrie: 8 kWp 992 kWh, interval 809–1.175oct.octombrie: 8 kWp 699 kWh, interval 538–859nov.noiembrie: 8 kWp 314 kWh, interval 215–412dec.decembrie: 8 kWp 286 kWh, interval 229–344

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Neuchâtel. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 5,0 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 5,0 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 273 387 502
februarie 395 555 715
martie 709 924 1.139
aprilie 826 1.059 1.292
mai 869 1.063 1.257
iunie 964 1.191 1.418
iulie 975 1.223 1.471
august 907 1.111 1.315
septembrie 809 992 1.175
octombrie 538 699 859
noiembrie 215 314 412
decembrie 229 286 344
An 8.196 9.794 11.391

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Neuchâtel

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.542 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 286 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Neuchâtel

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Neuchâtel

Montaj la sol sau pe acoperiș? Neuchâtel

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Neuchâtel

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare