Cât produc panourile solare? St. Gallen

St. Gallen: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.664 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.172 kWh, iar într-unul bun 10.157 kWh — 1.083 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 193% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 333 kWh, interval 243–424feb.februarie: 8 kWp 528 kWh, interval 430–626mar.martie: 8 kWp 792 kWh, interval 595–989apr.aprilie: 8 kWp 913 kWh, interval 691–1.134maimai: 8 kWp 922 kWh, interval 740–1.103iun.iunie: 8 kWp 1.089 kWh, interval 861–1.317iul.iulie: 8 kWp 1.062 kWh, interval 836–1.287aug.august: 8 kWp 1.008 kWh, interval 798–1.219sept.septembrie: 8 kWp 865 kWh, interval 668–1.062oct.octombrie: 8 kWp 652 kWh, interval 502–801nov.noiembrie: 8 kWp 337 kWh, interval 223–452dec.decembrie: 8 kWp 306 kWh, interval 138–474

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: St. Gallen. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 243 333 424
februarie 430 528 626
martie 595 792 989
aprilie 691 913 1.134
mai 740 922 1.103
iunie 861 1.089 1.317
iulie 836 1.062 1.287
august 798 1.008 1.219
septembrie 668 865 1.062
octombrie 502 652 801
noiembrie 223 337 452
decembrie 138 306 474
An 7.172 8.664 10.157

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? St. Gallen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.505 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 306 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? St. Gallen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru St. Gallen

Montaj la sol sau pe acoperiș? St. Gallen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: St. Gallen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare