Cât produc panourile solare? Winterthur

Winterthur: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.117 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.590 kWh, iar într-unul bun 10.643 kWh — 1.140 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 203% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 317 kWh, interval 210–424feb.februarie: 8 kWp 496 kWh, interval 352–640mar.martie: 8 kWp 858 kWh, interval 654–1.062apr.aprilie: 8 kWp 985 kWh, interval 766–1.204maimai: 8 kWp 1.009 kWh, interval 813–1.204iun.iunie: 8 kWp 1.161 kWh, interval 922–1.400iul.iulie: 8 kWp 1.180 kWh, interval 932–1.429aug.august: 8 kWp 1.060 kWh, interval 860–1.261sept.septembrie: 8 kWp 929 kWh, interval 734–1.125oct.octombrie: 8 kWp 624 kWh, interval 476–772nov.noiembrie: 8 kWp 314 kWh, interval 242–385dec.decembrie: 8 kWp 242 kWh, interval 138–347

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Winterthur. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 210 317 424
februarie 352 496 640
martie 654 858 1.062
aprilie 766 985 1.204
mai 813 1.009 1.204
iunie 922 1.161 1.400
iulie 932 1.180 1.429
august 860 1.060 1.261
septembrie 734 929 1.125
octombrie 476 624 772
noiembrie 242 314 385
decembrie 138 242 347
An 7.590 9.117 10.643

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Winterthur

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.369 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 242 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Winterthur

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Winterthur

Montaj la sol sau pe acoperiș? Winterthur

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Winterthur

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare