Cât produc panourile solare? Zug

Zug: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.205 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.652 kWh, iar într-unul bun 10.759 kWh — 1.151 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 205% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 386 kWh, interval 276–495feb.februarie: 8 kWp 550 kWh, interval 393–707mar.martie: 8 kWp 840 kWh, interval 633–1.047apr.aprilie: 8 kWp 972 kWh, interval 749–1.195maimai: 8 kWp 957 kWh, interval 765–1.148iun.iunie: 8 kWp 1.110 kWh, interval 884–1.335iul.iulie: 8 kWp 1.131 kWh, interval 893–1.370aug.august: 8 kWp 1.059 kWh, interval 862–1.255sept.septembrie: 8 kWp 915 kWh, interval 718–1.112oct.octombrie: 8 kWp 689 kWh, interval 534–844nov.noiembrie: 8 kWp 350 kWh, interval 247–453dec.decembrie: 8 kWp 270 kWh, interval 103–437

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Zug. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 276 386 495
februarie 393 550 707
martie 633 840 1.047
aprilie 749 972 1.195
mai 765 957 1.148
iunie 884 1.110 1.335
iulie 893 1.131 1.370
august 862 1.059 1.255
septembrie 718 915 1.112
octombrie 534 689 844
noiembrie 247 350 453
decembrie 103 270 437
An 7.652 9.205 10.759

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Zug

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.555 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 270 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Zug

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Zug

Montaj la sol sau pe acoperiș? Zug

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Zug

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare