Cât produc panourile solare? Ostrava

Ostrava: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.536 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.460 kWh, iar într-unul bun 7.612 kWh — 1.089 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 218% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 207 kWh, interval 134–281feb.februarie: 6 kWp 317 kWh, interval 215–420mar.martie: 6 kWp 547 kWh, interval 425–669apr.aprilie: 6 kWp 645 kWh, interval 482–808maimai: 6 kWp 727 kWh, interval 572–881iun.iunie: 6 kWp 836 kWh, interval 651–1.022iul.iulie: 6 kWp 826 kWh, interval 688–964aug.august: 6 kWp 802 kWh, interval 650–955sept.septembrie: 6 kWp 629 kWh, interval 493–765oct.octombrie: 6 kWp 452 kWh, interval 307–598nov.noiembrie: 6 kWp 265 kWh, interval 200–329dec.decembrie: 6 kWp 171 kWh, interval 104–238

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Ostrava. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 134 207 281
februarie 215 317 420
martie 425 547 669
aprilie 482 645 808
mai 572 727 881
iunie 651 836 1.022
iulie 688 826 964
august 650 802 955
septembrie 493 629 765
octombrie 307 452 598
noiembrie 200 265 329
decembrie 104 171 238
An 5.460 6.536 7.612

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Ostrava

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 960 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 171 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Ostrava

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Ostrava

Montaj la sol sau pe acoperiș? Ostrava

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Ostrava

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Cehia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare