Cât produc panourile solare? Teplice

Teplice: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.337 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.275 kWh, iar într-unul bun 7.398 kWh — 1.056 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 211% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 165 kWh, interval 126–204feb.februarie: 6 kWp 325 kWh, interval 251–398mar.martie: 6 kWp 565 kWh, interval 437–694apr.aprilie: 6 kWp 690 kWh, interval 520–859maimai: 6 kWp 835 kWh, interval 630–1.040iun.iunie: 6 kWp 829 kWh, interval 667–991iul.iulie: 6 kWp 844 kWh, interval 696–992aug.august: 6 kWp 758 kWh, interval 614–901sept.septembrie: 6 kWp 610 kWh, interval 472–748oct.octombrie: 6 kWp 377 kWh, interval 250–504nov.noiembrie: 6 kWp 184 kWh, interval 123–244dec.decembrie: 6 kWp 141 kWh, interval 100–182

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Teplice. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 126 165 204
februarie 251 325 398
martie 437 565 694
aprilie 520 690 859
mai 630 835 1.040
iunie 667 829 991
iulie 696 844 992
august 614 758 901
septembrie 472 610 748
octombrie 250 377 504
noiembrie 123 184 244
decembrie 100 141 182
An 5.275 6.337 7.398

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Teplice

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 814 kWh, adică 13 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 141 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Teplice

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Teplice

Montaj la sol sau pe acoperiș? Teplice

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Teplice

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Cehia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare