Cât produc panourile solare? Ústí nad Labem

Ústí nad Labem: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.007 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.996 kWh, iar într-unul bun 7.019 kWh — 1.001 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 200% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 133 kWh, interval 96–169feb.februarie: 6 kWp 295 kWh, interval 227–363mar.martie: 6 kWp 501 kWh, interval 389–613apr.aprilie: 6 kWp 643 kWh, interval 463–822maimai: 6 kWp 817 kWh, interval 627–1.008iun.iunie: 6 kWp 807 kWh, interval 651–962iul.iulie: 6 kWp 826 kWh, interval 688–964aug.august: 6 kWp 758 kWh, interval 614–902sept.septembrie: 6 kWp 597 kWh, interval 466–729oct.octombrie: 6 kWp 344 kWh, interval 227–460nov.noiembrie: 6 kWp 153 kWh, interval 94–212dec.decembrie: 6 kWp 99 kWh, interval 72–126

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Ústí nad Labem. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 96 133 169
februarie 227 295 363
martie 389 501 613
aprilie 463 643 822
mai 627 817 1.008
iunie 651 807 962
iulie 688 826 964
august 614 758 902
septembrie 466 597 729
octombrie 227 344 460
noiembrie 94 153 212
decembrie 72 99 126
An 4.996 6.007 7.019

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Ústí nad Labem

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 680 kWh, adică 11 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 99 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Ústí nad Labem

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Ústí nad Labem

Montaj la sol sau pe acoperiș? Ústí nad Labem

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Ústí nad Labem

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Cehia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare