Cât produc panourile solare? Zlín

Zlín: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.747 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.643 kWh, iar într-unul bun 7.850 kWh — 1.124 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 225% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 200 kWh, interval 146–255feb.februarie: 6 kWp 334 kWh, interval 255–414mar.martie: 6 kWp 579 kWh, interval 440–719apr.aprilie: 6 kWp 691 kWh, interval 538–844maimai: 6 kWp 815 kWh, interval 650–981iun.iunie: 6 kWp 893 kWh, interval 728–1.058iul.iulie: 6 kWp 871 kWh, interval 726–1.016aug.august: 6 kWp 822 kWh, interval 666–978sept.septembrie: 6 kWp 662 kWh, interval 512–812oct.octombrie: 6 kWp 431 kWh, interval 296–566nov.noiembrie: 6 kWp 222 kWh, interval 161–284dec.decembrie: 6 kWp 150 kWh, interval 100–201

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Zlín. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 146 200 255
februarie 255 334 414
martie 440 579 719
aprilie 538 691 844
mai 650 815 981
iunie 728 893 1.058
iulie 726 871 1.016
august 666 822 978
septembrie 512 662 812
octombrie 296 431 566
noiembrie 161 222 284
decembrie 100 150 201
An 5.643 6.747 7.850

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Zlín

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 907 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 150 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Zlín

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Zlín

Montaj la sol sau pe acoperiș? Zlín

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Zlín

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Cehia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare