Cât produc panourile solare? München

München: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.288 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.710 kWh, iar într-unul bun 10.867 kWh — 1.161 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 265% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 341 kWh, interval 257–424feb.februarie: 8 kWp 555 kWh, interval 400–709mar.martie: 8 kWp 833 kWh, interval 634–1.031apr.aprilie: 8 kWp 1.003 kWh, interval 741–1.265maimai: 8 kWp 997 kWh, interval 792–1.203iun.iunie: 8 kWp 1.147 kWh, interval 892–1.401iul.iulie: 8 kWp 1.088 kWh, interval 876–1.300aug.august: 8 kWp 1.056 kWh, interval 851–1.262sept.septembrie: 8 kWp 907 kWh, interval 697–1.118oct.octombrie: 8 kWp 653 kWh, interval 499–807nov.noiembrie: 8 kWp 363 kWh, interval 268–458dec.decembrie: 8 kWp 297 kWh, interval 201–393

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: München. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 257 341 424
februarie 400 555 709
martie 634 833 1.031
aprilie 741 1.003 1.265
mai 792 997 1.203
iunie 892 1.147 1.401
iulie 876 1.088 1.300
august 851 1.056 1.262
septembrie 697 907 1.118
octombrie 499 653 807
noiembrie 268 363 458
decembrie 201 297 393
An 7.710 9.288 10.867

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? München

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.555 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 297 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? München

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru München

Montaj la sol sau pe acoperiș? München

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: München

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Germania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare