Cât produc panourile solare? Nürnberg

Nürnberg: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.562 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.117 kWh, iar într-unul bun 10.007 kWh — 1.070 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 245% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 241 kWh, interval 161–321feb.februarie: 8 kWp 466 kWh, interval 328–603mar.martie: 8 kWp 755 kWh, interval 568–942apr.aprilie: 8 kWp 910 kWh, interval 699–1.121maimai: 8 kWp 1.057 kWh, interval 846–1.268iun.iunie: 8 kWp 1.160 kWh, interval 916–1.403iul.iulie: 8 kWp 1.114 kWh, interval 918–1.310aug.august: 8 kWp 1.052 kWh, interval 857–1.247sept.septembrie: 8 kWp 870 kWh, interval 680–1.060oct.octombrie: 8 kWp 565 kWh, interval 432–698nov.noiembrie: 8 kWp 344 kWh, interval 261–427dec.decembrie: 8 kWp 209 kWh, interval 150–269

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Nürnberg. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 161 241 321
februarie 328 466 603
martie 568 755 942
aprilie 699 910 1.121
mai 846 1.057 1.268
iunie 916 1.160 1.403
iulie 918 1.114 1.310
august 857 1.052 1.247
septembrie 680 870 1.060
octombrie 432 565 698
noiembrie 261 344 427
decembrie 150 209 269
An 7.117 8.562 10.007

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Nürnberg

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.260 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 209 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Nürnberg

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Nürnberg

Montaj la sol sau pe acoperiș? Nürnberg

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Nürnberg

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Germania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare