Cât produc panourile solare? Athlone

Athlone: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.702 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.095 kWh, iar într-unul bun 4.309 kWh — 925 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 88% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 127 kWh, interval 101–153feb.februarie: 4 kWp 187 kWh, interval 145–228mar.martie: 4 kWp 300 kWh, interval 234–367apr.aprilie: 4 kWp 421 kWh, interval 321–522maimai: 4 kWp 496 kWh, interval 400–593iun.iunie: 4 kWp 452 kWh, interval 356–547iul.iulie: 4 kWp 438 kWh, interval 363–514aug.august: 4 kWp 413 kWh, interval 337–489sept.septembrie: 4 kWp 331 kWh, interval 260–403oct.octombrie: 4 kWp 243 kWh, interval 198–289nov.noiembrie: 4 kWp 159 kWh, interval 122–196dec.decembrie: 4 kWp 95 kWh, interval 68–122

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Athlone. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 101 127 153
februarie 145 187 228
martie 234 300 367
aprilie 321 421 522
mai 400 496 593
iunie 356 452 547
iulie 363 438 514
august 337 413 489
septembrie 260 331 403
octombrie 198 243 289
noiembrie 122 159 196
decembrie 68 95 122
An 3.095 3.702 4.309

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Athlone

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 567 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 95 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Athlone

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Athlone

Montaj la sol sau pe acoperiș? Athlone

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Athlone

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare