Cât produc panourile solare? Letterkenny

Letterkenny: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.391 kWh pe an. Într-un an slab sunt 2.836 kWh, iar într-unul bun 3.947 kWh — 848 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 81% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 87 kWh, interval 67–108feb.februarie: 4 kWp 162 kWh, interval 124–199mar.martie: 4 kWp 297 kWh, interval 237–357apr.aprilie: 4 kWp 401 kWh, interval 311–490maimai: 4 kWp 498 kWh, interval 399–597iun.iunie: 4 kWp 419 kWh, interval 327–511iul.iulie: 4 kWp 414 kWh, interval 342–485aug.august: 4 kWp 399 kWh, interval 316–482sept.septembrie: 4 kWp 304 kWh, interval 243–365oct.octombrie: 4 kWp 205 kWh, interval 156–253nov.noiembrie: 4 kWp 120 kWh, interval 91–149dec.decembrie: 4 kWp 67 kWh, interval 47–87

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Letterkenny. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 67 87 108
februarie 124 162 199
martie 237 297 357
aprilie 311 401 490
mai 399 498 597
iunie 327 419 511
iulie 342 414 485
august 316 399 482
septembrie 243 304 365
octombrie 156 205 253
noiembrie 91 120 149
decembrie 47 67 87
An 2.836 3.391 3.947

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Letterkenny

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 436 kWh, adică 13 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 67 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Letterkenny

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Letterkenny

Montaj la sol sau pe acoperiș? Letterkenny

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Letterkenny

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare