Cât produc panourile solare? Mullingar

Mullingar: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.709 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.097 kWh, iar într-unul bun 4.321 kWh — 927 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 88% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 127 kWh, interval 103–151feb.februarie: 4 kWp 190 kWh, interval 145–235mar.martie: 4 kWp 309 kWh, interval 239–379apr.aprilie: 4 kWp 417 kWh, interval 315–519maimai: 4 kWp 502 kWh, interval 403–600iun.iunie: 4 kWp 465 kWh, interval 363–566iul.iulie: 4 kWp 454 kWh, interval 378–530aug.august: 4 kWp 432 kWh, interval 352–512sept.septembrie: 4 kWp 335 kWh, interval 266–403oct.octombrie: 4 kWp 244 kWh, interval 196–292nov.noiembrie: 4 kWp 152 kWh, interval 116–189dec.decembrie: 4 kWp 95 kWh, interval 68–123

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Mullingar. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 103 127 151
februarie 145 190 235
martie 239 309 379
aprilie 315 417 519
mai 403 502 600
iunie 363 465 566
iulie 378 454 530
august 352 432 512
septembrie 266 335 403
octombrie 196 244 292
noiembrie 116 152 189
decembrie 68 95 123
An 3.097 3.709 4.321

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Mullingar

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 564 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 95 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Mullingar

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Mullingar

Montaj la sol sau pe acoperiș? Mullingar

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Mullingar

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare