Cât produc panourile solare? Arnhem

Arnhem: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.173 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.436 kWh, iar într-unul bun 4.911 kWh — 1.043 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 149% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 124 kWh, interval 95–153feb.februarie: 4 kWp 213 kWh, interval 150–276mar.martie: 4 kWp 351 kWh, interval 266–436apr.aprilie: 4 kWp 466 kWh, interval 371–562maimai: 4 kWp 522 kWh, interval 406–639iun.iunie: 4 kWp 527 kWh, interval 422–632iul.iulie: 4 kWp 515 kWh, interval 411–618aug.august: 4 kWp 502 kWh, interval 413–591sept.septembrie: 4 kWp 402 kWh, interval 322–483oct.octombrie: 4 kWp 248 kWh, interval 189–306nov.noiembrie: 4 kWp 169 kWh, interval 130–208dec.decembrie: 4 kWp 88 kWh, interval 54–122

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Arnhem. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 95 124 153
februarie 150 213 276
martie 266 351 436
aprilie 371 466 562
mai 406 522 639
iunie 422 527 632
iulie 411 515 618
august 413 502 591
septembrie 322 402 483
octombrie 189 248 306
noiembrie 130 169 208
decembrie 54 88 122
An 3.436 4.173 4.911

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Arnhem

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 594 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 88 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Arnhem

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Arnhem

Montaj la sol sau pe acoperiș? Arnhem

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Arnhem

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare