Cât produc panourile solare? Emmen

Emmen: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.087 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.366 kWh, iar într-unul bun 4.808 kWh — 1.022 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 146% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 114 kWh, interval 88–140feb.februarie: 4 kWp 206 kWh, interval 160–253mar.martie: 4 kWp 369 kWh, interval 278–460apr.aprilie: 4 kWp 479 kWh, interval 374–585maimai: 4 kWp 518 kWh, interval 408–629iun.iunie: 4 kWp 504 kWh, interval 401–606iul.iulie: 4 kWp 510 kWh, interval 416–604aug.august: 4 kWp 493 kWh, interval 409–578sept.septembrie: 4 kWp 396 kWh, interval 319–472oct.octombrie: 4 kWp 238 kWh, interval 180–297nov.noiembrie: 4 kWp 157 kWh, interval 117–196dec.decembrie: 4 kWp 81 kWh, interval 50–112

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Emmen. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 88 114 140
februarie 160 206 253
martie 278 369 460
aprilie 374 479 585
mai 408 518 629
iunie 401 504 606
iulie 416 510 604
august 409 493 578
septembrie 319 396 472
octombrie 180 238 297
noiembrie 117 157 196
decembrie 50 81 112
An 3.366 4.087 4.808

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Emmen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 558 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 81 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Emmen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Emmen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Emmen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Emmen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare