Cât produc panourile solare? Haarlem

Haarlem: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.374 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.639 kWh, iar într-unul bun 5.109 kWh — 1.093 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 156% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 129 kWh, interval 97–161feb.februarie: 4 kWp 221 kWh, interval 158–284mar.martie: 4 kWp 369 kWh, interval 289–448apr.aprilie: 4 kWp 503 kWh, interval 402–604maimai: 4 kWp 577 kWh, interval 463–690iun.iunie: 4 kWp 558 kWh, interval 462–655iul.iulie: 4 kWp 555 kWh, interval 455–654aug.august: 4 kWp 509 kWh, interval 419–600sept.septembrie: 4 kWp 405 kWh, interval 332–478oct.octombrie: 4 kWp 245 kWh, interval 187–303nov.noiembrie: 4 kWp 142 kWh, interval 108–176dec.decembrie: 4 kWp 104 kWh, interval 72–136

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Haarlem. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 97 129 161
februarie 158 221 284
martie 289 369 448
aprilie 402 503 604
mai 463 577 690
iunie 462 558 655
iulie 455 555 654
august 419 509 600
septembrie 332 405 478
octombrie 187 245 303
noiembrie 108 142 176
decembrie 72 104 136
An 3.639 4.374 5.109

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Haarlem

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 596 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 104 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Haarlem

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Haarlem

Montaj la sol sau pe acoperiș? Haarlem

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Haarlem

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare