Cât produc panourile solare? Nijmegen

Nijmegen: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.220 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.480 kWh, iar într-unul bun 4.961 kWh — 1.055 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 151% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 121 kWh, interval 85–158feb.februarie: 4 kWp 224 kWh, interval 161–287mar.martie: 4 kWp 352 kWh, interval 266–438apr.aprilie: 4 kWp 471 kWh, interval 378–563maimai: 4 kWp 522 kWh, interval 406–638iun.iunie: 4 kWp 541 kWh, interval 441–641iul.iulie: 4 kWp 510 kWh, interval 409–612aug.august: 4 kWp 513 kWh, interval 416–609sept.septembrie: 4 kWp 414 kWh, interval 334–494oct.octombrie: 4 kWp 250 kWh, interval 194–305nov.noiembrie: 4 kWp 173 kWh, interval 132–214dec.decembrie: 4 kWp 90 kWh, interval 49–131

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Nijmegen. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 85 121 158
februarie 161 224 287
martie 266 352 438
aprilie 378 471 563
mai 406 522 638
iunie 441 541 641
iulie 409 510 612
august 416 513 609
septembrie 334 414 494
octombrie 194 250 305
noiembrie 132 173 214
decembrie 49 90 131
An 3.480 4.220 4.961

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Nijmegen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 608 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 90 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Nijmegen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Nijmegen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Nijmegen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Nijmegen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare