Cât produc panourile solare? Utrecht

Utrecht: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.198 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.476 kWh, iar într-unul bun 4.920 kWh — 1.049 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 150% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 124 kWh, interval 90–158feb.februarie: 4 kWp 216 kWh, interval 150–281mar.martie: 4 kWp 359 kWh, interval 275–444apr.aprilie: 4 kWp 469 kWh, interval 372–566maimai: 4 kWp 534 kWh, interval 415–653iun.iunie: 4 kWp 536 kWh, interval 442–629iul.iulie: 4 kWp 510 kWh, interval 408–611aug.august: 4 kWp 500 kWh, interval 411–589sept.septembrie: 4 kWp 415 kWh, interval 337–493oct.octombrie: 4 kWp 251 kWh, interval 192–309nov.noiembrie: 4 kWp 159 kWh, interval 122–196dec.decembrie: 4 kWp 104 kWh, interval 69–138

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Utrecht. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 90 124 158
februarie 150 216 281
martie 275 359 444
aprilie 372 469 566
mai 415 534 653
iunie 442 536 629
iulie 408 510 611
august 411 500 589
septembrie 337 415 493
octombrie 192 251 309
noiembrie 122 159 196
decembrie 69 104 138
An 3.476 4.198 4.920

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Utrecht

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 602 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 104 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Utrecht

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Utrecht

Montaj la sol sau pe acoperiș? Utrecht

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Utrecht

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare