Cât produc panourile solare? Rotorua

Rotorua: o instalație de 5 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 6.832 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.677 kWh, iar într-unul bun 7.986 kWh — 1.366 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 98% din consumul anual al unei case tipice (7.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 784 kWh, interval 593–974feb.februarie: 5 kWp 635 kWh, interval 480–790mar.martie: 5 kWp 644 kWh, interval 522–767apr.aprilie: 5 kWp 529 kWh, interval 421–638maimai: 5 kWp 471 kWh, interval 381–560iun.iunie: 5 kWp 374 kWh, interval 287–460iul.iulie: 5 kWp 437 kWh, interval 342–533aug.august: 5 kWp 506 kWh, interval 410–601sept.septembrie: 5 kWp 554 kWh, interval 443–664oct.octombrie: 5 kWp 652 kWh, interval 517–787nov.noiembrie: 5 kWp 673 kWh, interval 543–802dec.decembrie: 5 kWp 716 kWh, interval 576–856

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Rotorua. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 593 784 974
februarie 480 635 790
martie 522 644 767
aprilie 421 529 638
mai 381 471 560
iunie 287 374 460
iulie 342 437 533
august 410 506 601
septembrie 443 554 664
octombrie 517 652 787
noiembrie 543 673 802
decembrie 576 716 856
An 5.677 6.832 7.986

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Rotorua

Din mai–august instalația produce cam 1.787 kWh, adică 26 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 374 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Rotorua

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Rotorua

Montaj la sol sau pe acoperiș? Rotorua

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Rotorua

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Noua Zeelandă

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare