Cât produc panourile solare? Radom

Radom: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.551 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.462 kWh, iar într-unul bun 7.640 kWh — 1.092 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 262% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 168 kWh, interval 106–230feb.februarie: 6 kWp 299 kWh, interval 218–380mar.martie: 6 kWp 513 kWh, interval 375–652apr.aprilie: 6 kWp 656 kWh, interval 478–833maimai: 6 kWp 793 kWh, interval 634–951iun.iunie: 6 kWp 883 kWh, interval 713–1.053iul.iulie: 6 kWp 838 kWh, interval 694–982aug.august: 6 kWp 836 kWh, interval 683–990sept.septembrie: 6 kWp 642 kWh, interval 496–788oct.octombrie: 6 kWp 487 kWh, interval 348–626nov.noiembrie: 6 kWp 199 kWh, interval 151–247dec.decembrie: 6 kWp 128 kWh, interval 91–164

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Radom. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 106 168 230
februarie 218 299 380
martie 375 513 652
aprilie 478 656 833
mai 634 793 951
iunie 713 883 1.053
iulie 694 838 982
august 683 836 990
septembrie 496 642 788
octombrie 348 487 626
noiembrie 151 199 247
decembrie 91 128 164
An 5.462 6.551 7.640

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Radom

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 793 kWh, adică 12 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 128 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Radom

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Radom

Montaj la sol sau pe acoperiș? Radom

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Radom

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Polonia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare