Cât produc panourile solare? Banská Bystrica

Banská Bystrica: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.079 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.900 kWh, iar într-unul bun 8.259 kWh — 1.180 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 253% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 259 kWh, interval 172–346feb.februarie: 6 kWp 417 kWh, interval 313–520mar.martie: 6 kWp 671 kWh, interval 530–811apr.aprilie: 6 kWp 718 kWh, interval 566–871maimai: 6 kWp 812 kWh, interval 656–967iun.iunie: 6 kWp 876 kWh, interval 673–1.080iul.iulie: 6 kWp 875 kWh, interval 730–1.019aug.august: 6 kWp 859 kWh, interval 704–1.013sept.septembrie: 6 kWp 688 kWh, interval 534–842oct.octombrie: 6 kWp 468 kWh, interval 330–607nov.noiembrie: 6 kWp 279 kWh, interval 192–365dec.decembrie: 6 kWp 202 kWh, interval 143–261

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Banská Bystrica. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 172 259 346
februarie 313 417 520
martie 530 671 811
aprilie 566 718 871
mai 656 812 967
iunie 673 876 1.080
iulie 730 875 1.019
august 704 859 1.013
septembrie 534 688 842
octombrie 330 468 607
noiembrie 192 279 365
decembrie 143 202 261
An 5.900 7.079 8.259

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Banská Bystrica

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.156 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 202 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Banská Bystrica

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Banská Bystrica

Montaj la sol sau pe acoperiș? Banská Bystrica

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Banská Bystrica

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare