Cât produc panourile solare? Bratislava

Bratislava: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.394 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.198 kWh, iar într-unul bun 8.590 kWh — 1.232 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 264% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 251 kWh, interval 203–298feb.februarie: 6 kWp 363 kWh, interval 265–461mar.martie: 6 kWp 682 kWh, interval 532–833apr.aprilie: 6 kWp 777 kWh, interval 631–923maimai: 6 kWp 868 kWh, interval 698–1.038iun.iunie: 6 kWp 936 kWh, interval 765–1.106iul.iulie: 6 kWp 939 kWh, interval 783–1.094aug.august: 6 kWp 855 kWh, interval 695–1.015sept.septembrie: 6 kWp 738 kWh, interval 580–896oct.octombrie: 6 kWp 497 kWh, interval 352–641nov.noiembrie: 6 kWp 294 kWh, interval 222–366dec.decembrie: 6 kWp 201 kWh, interval 139–262

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Bratislava. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 203 251 298
februarie 265 363 461
martie 532 682 833
aprilie 631 777 923
mai 698 868 1.038
iunie 765 936 1.106
iulie 783 939 1.094
august 695 855 1.015
septembrie 580 738 896
octombrie 352 497 641
noiembrie 222 294 366
decembrie 139 201 262
An 6.198 7.394 8.590

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Bratislava

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.108 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 201 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Bratislava

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Bratislava

Montaj la sol sau pe acoperiș? Bratislava

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Bratislava

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare