Cât produc panourile solare? Humenné

Humenné: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.900 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.779 kWh, iar într-unul bun 8.020 kWh — 1.150 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 246% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 214 kWh, interval 166–262feb.februarie: 6 kWp 334 kWh, interval 260–408mar.martie: 6 kWp 625 kWh, interval 503–747apr.aprilie: 6 kWp 704 kWh, interval 546–862maimai: 6 kWp 828 kWh, interval 659–998iun.iunie: 6 kWp 882 kWh, interval 705–1.058iul.iulie: 6 kWp 864 kWh, interval 720–1.007aug.august: 6 kWp 913 kWh, interval 748–1.078sept.septembrie: 6 kWp 710 kWh, interval 562–857oct.octombrie: 6 kWp 469 kWh, interval 323–616nov.noiembrie: 6 kWp 258 kWh, interval 185–330dec.decembrie: 6 kWp 147 kWh, interval 107–186

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Humenné. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 166 214 262
februarie 260 334 408
martie 503 625 747
aprilie 546 704 862
mai 659 828 998
iunie 705 882 1.058
iulie 720 864 1.007
august 748 913 1.078
septembrie 562 710 857
octombrie 323 469 616
noiembrie 185 258 330
decembrie 107 147 186
An 5.779 6.900 8.020

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Humenné

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 952 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 147 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Humenné

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Humenné

Montaj la sol sau pe acoperiș? Humenné

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Humenné

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare