Cât produc panourile solare? Lučenec

Lučenec: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.319 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.092 kWh, iar într-unul bun 8.547 kWh — 1.220 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 261% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 246 kWh, interval 167–325feb.februarie: 6 kWp 409 kWh, interval 280–539mar.martie: 6 kWp 692 kWh, interval 547–836apr.aprilie: 6 kWp 747 kWh, interval 592–902maimai: 6 kWp 841 kWh, interval 682–1.001iun.iunie: 6 kWp 917 kWh, interval 725–1.108iul.iulie: 6 kWp 923 kWh, interval 771–1.076aug.august: 6 kWp 871 kWh, interval 725–1.017sept.septembrie: 6 kWp 710 kWh, interval 568–852oct.octombrie: 6 kWp 508 kWh, interval 360–655nov.noiembrie: 6 kWp 293 kWh, interval 197–390dec.decembrie: 6 kWp 198 kWh, interval 121–275

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Lučenec. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 167 246 325
februarie 280 409 539
martie 547 692 836
aprilie 592 747 902
mai 682 841 1.001
iunie 725 917 1.108
iulie 771 923 1.076
august 725 871 1.017
septembrie 568 710 852
octombrie 360 508 655
noiembrie 197 293 390
decembrie 121 198 275
An 6.092 7.319 8.547

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Lučenec

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.147 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 198 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Lučenec

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Lučenec

Montaj la sol sau pe acoperiș? Lučenec

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Lučenec

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare