Cât produc panourile solare? Michalovce

Michalovce: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.202 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.027 kWh, iar într-unul bun 8.376 kWh — 1.200 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 257% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 204 kWh, interval 153–255feb.februarie: 6 kWp 336 kWh, interval 237–435mar.martie: 6 kWp 683 kWh, interval 552–813apr.aprilie: 6 kWp 773 kWh, interval 616–930maimai: 6 kWp 886 kWh, interval 712–1.061iun.iunie: 6 kWp 904 kWh, interval 726–1.083iul.iulie: 6 kWp 901 kWh, interval 750–1.051aug.august: 6 kWp 935 kWh, interval 764–1.106sept.septembrie: 6 kWp 713 kWh, interval 567–860oct.octombrie: 6 kWp 490 kWh, interval 339–641nov.noiembrie: 6 kWp 267 kWh, interval 191–343dec.decembrie: 6 kWp 152 kWh, interval 109–195

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Michalovce. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 153 204 255
februarie 237 336 435
martie 552 683 813
aprilie 616 773 930
mai 712 886 1.061
iunie 726 904 1.083
iulie 750 901 1.051
august 764 935 1.106
septembrie 567 713 860
octombrie 339 490 641
noiembrie 191 267 343
decembrie 109 152 195
An 6.027 7.202 8.376

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Michalovce

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 959 kWh, adică 13 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 152 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Michalovce

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Michalovce

Montaj la sol sau pe acoperiș? Michalovce

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Michalovce

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare