Cât produc panourile solare? Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.886 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.748 kWh, iar într-unul bun 8.024 kWh — 1.148 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 246% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 279 kWh, interval 203–356feb.februarie: 6 kWp 429 kWh, interval 338–519mar.martie: 6 kWp 636 kWh, interval 498–774apr.aprilie: 6 kWp 663 kWh, interval 503–824maimai: 6 kWp 748 kWh, interval 588–908iun.iunie: 6 kWp 817 kWh, interval 631–1.003iul.iulie: 6 kWp 810 kWh, interval 669–950aug.august: 6 kWp 810 kWh, interval 658–962sept.septembrie: 6 kWp 673 kWh, interval 533–813oct.octombrie: 6 kWp 488 kWh, interval 342–635nov.noiembrie: 6 kWp 292 kWh, interval 217–367dec.decembrie: 6 kWp 201 kWh, interval 127–276

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Spišská Nová Ves. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 203 279 356
februarie 338 429 519
martie 498 636 774
aprilie 503 663 824
mai 588 748 908
iunie 631 817 1.003
iulie 669 810 950
august 658 810 962
septembrie 533 673 813
octombrie 342 488 635
noiembrie 217 292 367
decembrie 127 201 276
An 5.748 6.886 8.024

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Spišská Nová Ves

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.202 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 201 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Spišská Nová Ves

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Spišská Nová Ves

Montaj la sol sau pe acoperiș? Spišská Nová Ves

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Spišská Nová Ves

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare