Cât produc panourile solare? Žilina

Žilina: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.523 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.450 kWh, iar într-unul bun 7.596 kWh — 1.087 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 233% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 226 kWh, interval 163–290feb.februarie: 6 kWp 359 kWh, interval 275–444mar.martie: 6 kWp 576 kWh, interval 451–701apr.aprilie: 6 kWp 642 kWh, interval 487–798maimai: 6 kWp 749 kWh, interval 578–920iun.iunie: 6 kWp 818 kWh, interval 639–997iul.iulie: 6 kWp 809 kWh, interval 666–952aug.august: 6 kWp 798 kWh, interval 650–947sept.septembrie: 6 kWp 611 kWh, interval 453–768oct.octombrie: 6 kWp 453 kWh, interval 312–594nov.noiembrie: 6 kWp 242 kWh, interval 180–304dec.decembrie: 6 kWp 180 kWh, interval 130–230

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Žilina. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 163 226 290
februarie 275 359 444
martie 451 576 701
aprilie 487 642 798
mai 578 749 920
iunie 639 818 997
iulie 666 809 952
august 650 798 947
septembrie 453 611 768
octombrie 312 453 594
noiembrie 180 242 304
decembrie 130 180 230
An 5.450 6.523 7.596

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Žilina

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.007 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 180 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Žilina

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Žilina

Montaj la sol sau pe acoperiș? Žilina

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Žilina

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare