Cât produc panourile solare? Zvolen

Zvolen: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.054 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.861 kWh, iar într-unul bun 8.247 kWh — 1.176 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 252% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 258 kWh, interval 169–347feb.februarie: 6 kWp 412 kWh, interval 302–522mar.martie: 6 kWp 660 kWh, interval 509–811apr.aprilie: 6 kWp 731 kWh, interval 585–877maimai: 6 kWp 822 kWh, interval 665–980iun.iunie: 6 kWp 871 kWh, interval 678–1.064iul.iulie: 6 kWp 891 kWh, interval 740–1.041aug.august: 6 kWp 844 kWh, interval 699–988sept.septembrie: 6 kWp 689 kWh, interval 547–831oct.octombrie: 6 kWp 473 kWh, interval 337–609nov.noiembrie: 6 kWp 265 kWh, interval 190–341dec.decembrie: 6 kWp 185 kWh, interval 120–250

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Zvolen. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 169 258 347
februarie 302 412 522
martie 509 660 811
aprilie 585 731 877
mai 665 822 980
iunie 678 871 1.064
iulie 740 891 1.041
august 699 844 988
septembrie 547 689 831
octombrie 337 473 609
noiembrie 190 265 341
decembrie 120 185 250
An 5.861 7.054 8.247

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Zvolen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.120 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 185 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Zvolen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Zvolen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Zvolen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Zvolen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare