Cât produc panourile solare? Рівне

Рівне: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.686 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.566 kWh, iar într-unul bun 7.805 kWh — 1.114 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 267% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 164 kWh, interval 117–211feb.februarie: 6 kWp 304 kWh, interval 228–379mar.martie: 6 kWp 538 kWh, interval 388–687apr.aprilie: 6 kWp 704 kWh, interval 520–889maimai: 6 kWp 822 kWh, interval 627–1.017iun.iunie: 6 kWp 894 kWh, interval 725–1.063iul.iulie: 6 kWp 883 kWh, interval 741–1.026aug.august: 6 kWp 920 kWh, interval 750–1.089sept.septembrie: 6 kWp 679 kWh, interval 530–828oct.octombrie: 6 kWp 528 kWh, interval 354–702nov.noiembrie: 6 kWp 196 kWh, interval 130–261dec.decembrie: 6 kWp 124 kWh, interval 68–179

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Рівне. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 117 164 211
februarie 228 304 379
martie 388 538 687
aprilie 520 704 889
mai 627 822 1.017
iunie 725 894 1.063
iulie 741 883 1.026
august 750 920 1.089
septembrie 530 679 828
octombrie 354 528 702
noiembrie 130 196 261
decembrie 68 124 179
An 5.566 6.686 7.805

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Рівне

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 787 kWh, adică 12 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 124 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Рівне

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Рівне

Montaj la sol sau pe acoperiș? Рівне

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Рівне

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Ucraina

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare