Cât produc panourile solare? Inverness

Inverness: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.345 kWh pe an. Într-un an slab sunt 2.796 kWh, iar într-unul bun 3.894 kWh — 836 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 124% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 67 kWh, interval 51–82feb.februarie: 4 kWp 138 kWh, interval 101–175mar.martie: 4 kWp 286 kWh, interval 228–344apr.aprilie: 4 kWp 416 kWh, interval 323–509maimai: 4 kWp 464 kWh, interval 370–557iun.iunie: 4 kWp 425 kWh, interval 331–520iul.iulie: 4 kWp 450 kWh, interval 367–534aug.august: 4 kWp 407 kWh, interval 337–477sept.septembrie: 4 kWp 310 kWh, interval 240–380oct.octombrie: 4 kWp 207 kWh, interval 146–267nov.noiembrie: 4 kWp 95 kWh, interval 71–120dec.decembrie: 4 kWp 54 kWh, interval 40–68

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Inverness. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 51 67 82
februarie 101 138 175
martie 228 286 344
aprilie 323 416 509
mai 370 464 557
iunie 331 425 520
iulie 367 450 534
august 337 407 477
septembrie 240 310 380
octombrie 146 207 267
noiembrie 71 95 120
decembrie 40 54 68
An 2.796 3.345 3.894

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Inverness

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 354 kWh, adică 11 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 54 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Inverness

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Inverness

Montaj la sol sau pe acoperiș? Inverness

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Inverness

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Regatul Unit

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare