Cât produc panourile solare? Manchester

Manchester: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.588 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.003 kWh, iar într-unul bun 4.173 kWh — 897 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 133% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 100 kWh, interval 79–120feb.februarie: 4 kWp 166 kWh, interval 120–213mar.martie: 4 kWp 289 kWh, interval 223–355apr.aprilie: 4 kWp 420 kWh, interval 305–535maimai: 4 kWp 470 kWh, interval 360–581iun.iunie: 4 kWp 458 kWh, interval 344–571iul.iulie: 4 kWp 439 kWh, interval 351–527aug.august: 4 kWp 417 kWh, interval 346–488sept.septembrie: 4 kWp 334 kWh, interval 267–402oct.octombrie: 4 kWp 226 kWh, interval 180–272nov.noiembrie: 4 kWp 126 kWh, interval 94–159dec.decembrie: 4 kWp 90 kWh, interval 68–111

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Manchester. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 79 100 120
februarie 120 166 213
martie 223 289 355
aprilie 305 420 535
mai 360 470 581
iunie 344 458 571
iulie 351 439 527
august 346 417 488
septembrie 267 334 402
octombrie 180 226 272
noiembrie 94 126 159
decembrie 68 90 111
An 3.003 3.588 4.173

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Manchester

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 482 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 90 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Manchester

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Manchester

Montaj la sol sau pe acoperiș? Manchester

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Manchester

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Regatul Unit

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare