Cât produc panourile solare? San Antonio

San Antonio: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 12.025 kWh pe an. Într-un an slab sunt 10.033 kWh, iar într-unul bun 14.018 kWh — 1.503 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 115% din consumul anual al unei case tipice (10.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 980 kWh, interval 794–1.166feb.februarie: 8 kWp 848 kWh, interval 583–1.114mar.martie: 8 kWp 999 kWh, interval 793–1.206apr.aprilie: 8 kWp 990 kWh, interval 800–1.179maimai: 8 kWp 988 kWh, interval 775–1.201iun.iunie: 8 kWp 1.020 kWh, interval 817–1.223iul.iulie: 8 kWp 1.167 kWh, interval 976–1.358aug.august: 8 kWp 1.209 kWh, interval 987–1.430sept.septembrie: 8 kWp 1.143 kWh, interval 921–1.365oct.octombrie: 8 kWp 1.131 kWh, interval 913–1.349nov.noiembrie: 8 kWp 833 kWh, interval 611–1.056dec.decembrie: 8 kWp 848 kWh, interval 560–1.135

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: San Antonio. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 794 980 1.166
februarie 583 848 1.114
martie 793 999 1.206
aprilie 800 990 1.179
mai 775 988 1.201
iunie 817 1.020 1.223
iulie 976 1.167 1.358
august 987 1.209 1.430
septembrie 921 1.143 1.365
octombrie 913 1.131 1.349
noiembrie 611 833 1.056
decembrie 560 848 1.135
An 10.033 12.025 14.018

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? San Antonio

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 3.509 kWh, adică 29 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (noiembrie) dă aproximativ 833 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? San Antonio

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru San Antonio

Montaj la sol sau pe acoperiș? San Antonio

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: San Antonio

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Statele Unite ale Americii

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare