Cât produc panourile solare? Eisenstadt

Eisenstadt: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.314 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.125 kWh, iar într-unul bun 8.503 kWh — 1.219 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 183% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 282 kWh, interval 227–336feb.februarie: 6 kWp 438 kWh, interval 313–562mar.martie: 6 kWp 653 kWh, interval 502–804apr.aprilie: 6 kWp 742 kWh, interval 577–906maimai: 6 kWp 827 kWh, interval 668–986iun.iunie: 6 kWp 883 kWh, interval 694–1.073iul.iulie: 6 kWp 906 kWh, interval 757–1.054aug.august: 6 kWp 854 kWh, interval 702–1.006sept.septembrie: 6 kWp 736 kWh, interval 577–895oct.octombrie: 6 kWp 498 kWh, interval 361–636nov.noiembrie: 6 kWp 294 kWh, interval 223–365dec.decembrie: 6 kWp 241 kWh, interval 187–295

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Eisenstadt. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 227 282 336
februarie 313 438 562
martie 502 653 804
aprilie 577 742 906
mai 668 827 986
iunie 694 883 1.073
iulie 757 906 1.054
august 702 854 1.006
septembrie 577 736 895
octombrie 361 498 636
noiembrie 223 294 365
decembrie 187 241 295
An 6.125 7.314 8.503

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Eisenstadt

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.254 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 241 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Eisenstadt

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Eisenstadt

Montaj la sol sau pe acoperiș? Eisenstadt

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Eisenstadt

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare