Cât produc panourile solare? Innsbruck

Innsbruck: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.800 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.640 kWh, iar într-unul bun 7.960 kWh — 1.133 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 170% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 157 kWh, interval 122–192feb.februarie: 6 kWp 463 kWh, interval 369–557mar.martie: 6 kWp 718 kWh, interval 580–857apr.aprilie: 6 kWp 792 kWh, interval 636–947maimai: 6 kWp 758 kWh, interval 602–913iun.iunie: 6 kWp 822 kWh, interval 658–985iul.iulie: 6 kWp 795 kWh, interval 652–937aug.august: 6 kWp 785 kWh, interval 650–920sept.septembrie: 6 kWp 688 kWh, interval 527–849oct.octombrie: 6 kWp 554 kWh, interval 437–672nov.noiembrie: 6 kWp 244 kWh, interval 186–303dec.decembrie: 6 kWp 55 kWh, interval 40–69

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Innsbruck. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 122 157 192
februarie 369 463 557
martie 580 718 857
aprilie 636 792 947
mai 602 758 913
iunie 658 822 985
iulie 652 795 937
august 650 785 920
septembrie 527 688 849
octombrie 437 554 672
noiembrie 186 244 303
decembrie 40 55 69
An 5.640 6.800 7.960

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Innsbruck

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 919 kWh, adică 13 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 55 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Innsbruck

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Innsbruck

Montaj la sol sau pe acoperiș? Innsbruck

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Innsbruck

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare