Cât produc panourile solare? Steyr

Steyr: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.735 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.623 kWh, iar într-unul bun 7.847 kWh — 1.123 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 168% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 212 kWh, interval 156–268feb.februarie: 6 kWp 423 kWh, interval 328–519mar.martie: 6 kWp 575 kWh, interval 432–718apr.aprilie: 6 kWp 670 kWh, interval 465–875maimai: 6 kWp 695 kWh, interval 535–854iun.iunie: 6 kWp 848 kWh, interval 674–1.023iul.iulie: 6 kWp 822 kWh, interval 680–964aug.august: 6 kWp 760 kWh, interval 604–917sept.septembrie: 6 kWp 648 kWh, interval 482–814oct.octombrie: 6 kWp 483 kWh, interval 375–592nov.noiembrie: 6 kWp 281 kWh, interval 226–336dec.decembrie: 6 kWp 214 kWh, interval 160–268

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Steyr. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 156 212 268
februarie 328 423 519
martie 432 575 718
aprilie 465 670 875
mai 535 695 854
iunie 674 848 1.023
iulie 680 822 964
august 604 760 917
septembrie 482 648 814
octombrie 375 483 592
noiembrie 226 281 336
decembrie 160 214 268
An 5.623 6.735 7.847

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Steyr

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.130 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 212 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Steyr

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Steyr

Montaj la sol sau pe acoperiș? Steyr

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Steyr

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare