Cât produc panourile solare? Campo Grande

Campo Grande: o instalație de 5 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 7.845 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.567 kWh, iar într-unul bun 9.123 kWh — 1.569 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 392% din consumul anual al unei case tipice (2.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 593 kWh, interval 483–703feb.februarie: 5 kWp 575 kWh, interval 470–679mar.martie: 5 kWp 692 kWh, interval 570–814apr.aprilie: 5 kWp 715 kWh, interval 586–844maimai: 5 kWp 669 kWh, interval 531–807iun.iunie: 5 kWp 642 kWh, interval 518–765iul.iulie: 5 kWp 760 kWh, interval 607–913aug.august: 5 kWp 734 kWh, interval 606–862sept.septembrie: 5 kWp 683 kWh, interval 558–809oct.octombrie: 5 kWp 643 kWh, interval 533–753nov.noiembrie: 5 kWp 596 kWh, interval 480–712dec.decembrie: 5 kWp 584 kWh, interval 484–685

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Campo Grande. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 483 593 703
februarie 470 575 679
martie 570 692 814
aprilie 586 715 844
mai 531 669 807
iunie 518 642 765
iulie 607 760 913
august 606 734 862
septembrie 558 683 809
octombrie 533 643 753
noiembrie 480 596 712
decembrie 484 584 685
An 6.567 7.845 9.123

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Campo Grande

Din mai–august instalația produce cam 2.805 kWh, adică 36 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (februarie) dă aproximativ 575 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Campo Grande

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Campo Grande

Montaj la sol sau pe acoperiș? Campo Grande

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Campo Grande

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Brazilia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare