Cât produc panourile solare? Biel/Bienne

Biel/Bienne: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.699 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.086 kWh, iar într-unul bun 11.313 kWh — 1.212 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 216% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 344 kWh, interval 234–454feb.februarie: 8 kWp 576 kWh, interval 408–744mar.martie: 8 kWp 912 kWh, interval 690–1.134apr.aprilie: 8 kWp 1.051 kWh, interval 822–1.280maimai: 8 kWp 1.072 kWh, interval 874–1.271iun.iunie: 8 kWp 1.211 kWh, interval 978–1.443iul.iulie: 8 kWp 1.221 kWh, interval 956–1.486aug.august: 8 kWp 1.124 kWh, interval 920–1.329sept.septembrie: 8 kWp 987 kWh, interval 798–1.175oct.octombrie: 8 kWp 675 kWh, interval 500–850nov.noiembrie: 8 kWp 349 kWh, interval 249–448dec.decembrie: 8 kWp 282 kWh, interval 229–336

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Biel/Bienne. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 234 344 454
februarie 408 576 744
martie 690 912 1.134
aprilie 822 1.051 1.280
mai 874 1.072 1.271
iunie 978 1.211 1.443
iulie 956 1.221 1.486
august 920 1.124 1.329
septembrie 798 987 1.175
octombrie 500 675 850
noiembrie 249 349 448
decembrie 229 282 336
An 8.086 9.699 11.313

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Biel/Bienne

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.550 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 282 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Biel/Bienne

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Biel/Bienne

Montaj la sol sau pe acoperiș? Biel/Bienne

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Biel/Bienne

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare