Cât produc panourile solare? Davos

Davos: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.429 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.012 kWh, iar într-unul bun 9.846 kWh — 1.054 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 187% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 156 kWh, interval 115–197feb.februarie: 8 kWp 408 kWh, interval 314–502mar.martie: 8 kWp 857 kWh, interval 707–1.006apr.aprilie: 8 kWp 1.110 kWh, interval 910–1.310maimai: 8 kWp 1.086 kWh, interval 895–1.278iun.iunie: 8 kWp 1.025 kWh, interval 782–1.267iul.iulie: 8 kWp 1.008 kWh, interval 818–1.197aug.august: 8 kWp 948 kWh, interval 786–1.110sept.septembrie: 8 kWp 800 kWh, interval 600–1.001oct.octombrie: 8 kWp 652 kWh, interval 512–792nov.noiembrie: 8 kWp 224 kWh, interval 142–307dec.decembrie: 8 kWp 98 kWh, interval 70–126

kWh pe lună

O zi tipică: aprilie

Luna cea mai însorită: Davos. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 115 156 197
februarie 314 408 502
martie 707 857 1.006
aprilie 910 1.110 1.310
mai 895 1.086 1.278
iunie 782 1.025 1.267
iulie 818 1.008 1.197
august 786 948 1.110
septembrie 600 800 1.001
octombrie 512 652 792
noiembrie 142 224 307
decembrie 70 98 126
An 7.012 8.429 9.846

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Davos

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 887 kWh, adică 11 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 98 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Davos

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Davos

Montaj la sol sau pe acoperiș? Davos

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Davos

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare