Cât produc panourile solare? Lugano

Lugano: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 10.788 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.972 kWh, iar într-unul bun 12.604 kWh — 1.349 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 240% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.5002.000ian.ianuarie: 8 kWp 586 kWh, interval 435–737feb.februarie: 8 kWp 637 kWh, interval 450–824mar.martie: 8 kWp 990 kWh, interval 767–1.213apr.aprilie: 8 kWp 1.041 kWh, interval 833–1.249maimai: 8 kWp 1.084 kWh, interval 885–1.282iun.iunie: 8 kWp 1.198 kWh, interval 994–1.402iul.iulie: 8 kWp 1.286 kWh, interval 1.043–1.528aug.august: 8 kWp 1.209 kWh, interval 990–1.428sept.septembrie: 8 kWp 941 kWh, interval 772–1.109oct.octombrie: 8 kWp 715 kWh, interval 569–861nov.noiembrie: 8 kWp 548 kWh, interval 340–756dec.decembrie: 8 kWp 492 kWh, interval 352–633

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Lugano. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 5,0 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 5,0 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 435 586 737
februarie 450 637 824
martie 767 990 1.213
aprilie 833 1.041 1.249
mai 885 1.084 1.282
iunie 994 1.198 1.402
iulie 1.043 1.286 1.528
august 990 1.209 1.428
septembrie 772 941 1.109
octombrie 569 715 861
noiembrie 340 548 756
decembrie 352 492 633
An 8.972 10.788 12.604

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Lugano

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.263 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 492 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Lugano

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Lugano

Montaj la sol sau pe acoperiș? Lugano

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Lugano

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare