Cât produc panourile solare? Sion

Sion: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 11.029 kWh pe an. Într-un an slab sunt 9.234 kWh, iar într-unul bun 12.823 kWh — 1.379 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 245% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.5002.000ian.ianuarie: 8 kWp 545 kWh, interval 392–697feb.februarie: 8 kWp 734 kWh, interval 551–917mar.martie: 8 kWp 1.066 kWh, interval 848–1.283apr.aprilie: 8 kWp 1.132 kWh, interval 926–1.339maimai: 8 kWp 1.090 kWh, interval 906–1.274iun.iunie: 8 kWp 1.108 kWh, interval 901–1.315iul.iulie: 8 kWp 1.261 kWh, interval 1.009–1.513aug.august: 8 kWp 1.153 kWh, interval 950–1.357sept.septembrie: 8 kWp 985 kWh, interval 806–1.164oct.octombrie: 8 kWp 844 kWh, interval 670–1.017nov.noiembrie: 8 kWp 562 kWh, interval 441–683dec.decembrie: 8 kWp 458 kWh, interval 261–655

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Sion. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 392 545 697
februarie 551 734 917
martie 848 1.066 1.283
aprilie 926 1.132 1.339
mai 906 1.090 1.274
iunie 901 1.108 1.315
iulie 1.009 1.261 1.513
august 950 1.153 1.357
septembrie 806 985 1.164
octombrie 670 844 1.017
noiembrie 441 562 683
decembrie 261 458 655
An 9.234 11.029 12.823

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Sion

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.298 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 458 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Sion

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Sion

Montaj la sol sau pe acoperiș? Sion

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Sion

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare