Cât produc panourile solare? Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.854 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.395 kWh, iar într-unul bun 10.313 kWh — 1.107 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 253% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 437 kWh, interval 351–523feb.februarie: 8 kWp 660 kWh, interval 514–806mar.martie: 8 kWp 879 kWh, interval 706–1.052apr.aprilie: 8 kWp 868 kWh, interval 658–1.078maimai: 8 kWp 865 kWh, interval 709–1.020iun.iunie: 8 kWp 977 kWh, interval 783–1.171iul.iulie: 8 kWp 933 kWh, interval 761–1.104aug.august: 8 kWp 929 kWh, interval 748–1.111sept.septembrie: 8 kWp 812 kWh, interval 604–1.021oct.octombrie: 8 kWp 734 kWh, interval 562–906nov.noiembrie: 8 kWp 419 kWh, interval 277–560dec.decembrie: 8 kWp 340 kWh, interval 184–496

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Garmisch-Partenkirchen. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 351 437 523
februarie 514 660 806
martie 706 879 1.052
aprilie 658 868 1.078
mai 709 865 1.020
iunie 783 977 1.171
iulie 761 933 1.104
august 748 929 1.111
septembrie 604 812 1.021
octombrie 562 734 906
noiembrie 277 419 560
decembrie 184 340 496
An 7.395 8.854 10.313

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Garmisch-Partenkirchen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.855 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 340 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Garmisch-Partenkirchen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Garmisch-Partenkirchen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Garmisch-Partenkirchen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Garmisch-Partenkirchen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Germania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare