Cât produc panourile solare? Palma de Mallorca

Palma de Mallorca: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.161 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.828 kWh, iar într-unul bun 9.493 kWh — 1.632 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 247% din consumul anual al unei case tipice (3.300 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 5 kWp 521 kWh, interval 429–613feb.februarie: 5 kWp 540 kWh, interval 431–650mar.martie: 5 kWp 689 kWh, interval 546–831apr.aprilie: 5 kWp 737 kWh, interval 603–872maimai: 5 kWp 808 kWh, interval 673–943iun.iunie: 5 kWp 818 kWh, interval 682–954iul.iulie: 5 kWp 862 kWh, interval 722–1.001aug.august: 5 kWp 821 kWh, interval 688–955sept.septembrie: 5 kWp 692 kWh, interval 578–806oct.octombrie: 5 kWp 664 kWh, interval 544–785nov.noiembrie: 5 kWp 511 kWh, interval 416–605dec.decembrie: 5 kWp 476 kWh, interval 389–563

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Palma de Mallorca. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 429 521 613
februarie 431 540 650
martie 546 689 831
aprilie 603 737 872
mai 673 808 943
iunie 682 818 954
iulie 722 862 1.001
august 688 821 955
septembrie 578 692 806
octombrie 544 664 785
noiembrie 416 511 605
decembrie 389 476 563
An 6.828 8.161 9.493

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Palma de Mallorca

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.048 kWh, adică 25 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 476 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Palma de Mallorca

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Palma de Mallorca

Montaj la sol sau pe acoperiș? Palma de Mallorca

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Palma de Mallorca

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Spania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare