Cât produc panourile solare? Pau

Pau: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.673 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.426 kWh, iar într-unul bun 8.920 kWh — 1.279 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 163% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 383 kWh, interval 274–491feb.februarie: 6 kWp 510 kWh, interval 370–649mar.martie: 6 kWp 650 kWh, interval 527–773apr.aprilie: 6 kWp 689 kWh, interval 555–822maimai: 6 kWp 789 kWh, interval 633–945iun.iunie: 6 kWp 713 kWh, interval 579–847iul.iulie: 6 kWp 746 kWh, interval 604–888aug.august: 6 kWp 815 kWh, interval 678–952sept.septembrie: 6 kWp 740 kWh, interval 608–872oct.octombrie: 6 kWp 607 kWh, interval 480–734nov.noiembrie: 6 kWp 431 kWh, interval 331–531dec.decembrie: 6 kWp 394 kWh, interval 272–516

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Pau. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 274 383 491
februarie 370 510 649
martie 527 650 773
aprilie 555 689 822
mai 633 789 945
iunie 579 713 847
iulie 604 746 888
august 678 815 952
septembrie 608 740 872
octombrie 480 607 734
noiembrie 331 431 531
decembrie 272 394 516
An 6.426 7.673 8.920

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Pau

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.718 kWh, adică 23 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 383 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Pau

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Pau

Montaj la sol sau pe acoperiș? Pau

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Pau

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare