Cât produc panourile solare? Ennis

Ennis: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.751 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.135 kWh, iar într-unul bun 4.367 kWh — 938 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 89% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 125 kWh, interval 96–153feb.februarie: 4 kWp 186 kWh, interval 153–219mar.martie: 4 kWp 321 kWh, interval 248–394apr.aprilie: 4 kWp 431 kWh, interval 322–540maimai: 4 kWp 497 kWh, interval 400–593iun.iunie: 4 kWp 471 kWh, interval 378–564iul.iulie: 4 kWp 442 kWh, interval 367–516aug.august: 4 kWp 415 kWh, interval 340–490sept.septembrie: 4 kWp 339 kWh, interval 272–407oct.octombrie: 4 kWp 240 kWh, interval 196–285nov.noiembrie: 4 kWp 150 kWh, interval 118–182dec.decembrie: 4 kWp 106 kWh, interval 82–129

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Ennis. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 1,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 96 125 153
februarie 153 186 219
martie 248 321 394
aprilie 322 431 540
mai 400 497 593
iunie 378 471 564
iulie 367 442 516
august 340 415 490
septembrie 272 339 407
octombrie 196 240 285
noiembrie 118 150 182
decembrie 82 106 129
An 3.135 3.751 4.367

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Ennis

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 566 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 106 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Ennis

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Ennis

Montaj la sol sau pe acoperiș? Ennis

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Ennis

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare