Cât produc panourile solare? Eindhoven

Eindhoven: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.239 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.504 kWh, iar într-unul bun 4.973 kWh — 1.060 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 151% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 126 kWh, interval 90–162feb.februarie: 4 kWp 222 kWh, interval 154–289mar.martie: 4 kWp 357 kWh, interval 266–449apr.aprilie: 4 kWp 474 kWh, interval 379–569maimai: 4 kWp 527 kWh, interval 409–645iun.iunie: 4 kWp 529 kWh, interval 431–627iul.iulie: 4 kWp 512 kWh, interval 413–610aug.august: 4 kWp 511 kWh, interval 415–608sept.septembrie: 4 kWp 417 kWh, interval 337–496oct.octombrie: 4 kWp 254 kWh, interval 192–316nov.noiembrie: 4 kWp 178 kWh, interval 137–219dec.decembrie: 4 kWp 99 kWh, interval 60–138

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Eindhoven. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 90 126 162
februarie 154 222 289
martie 266 357 449
aprilie 379 474 569
mai 409 527 645
iunie 431 529 627
iulie 413 512 610
august 415 511 608
septembrie 337 417 496
octombrie 192 254 316
noiembrie 137 178 219
decembrie 60 99 138
An 3.504 4.239 4.973

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Eindhoven

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 624 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 99 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Eindhoven

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Eindhoven

Montaj la sol sau pe acoperiș? Eindhoven

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Eindhoven

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare