Cât produc panourile solare? Enschede

Enschede: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.111 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.376 kWh, iar într-unul bun 4.847 kWh — 1.028 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 147% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 115 kWh, interval 89–140feb.februarie: 4 kWp 205 kWh, interval 151–259mar.martie: 4 kWp 360 kWh, interval 268–451apr.aprilie: 4 kWp 461 kWh, interval 364–558maimai: 4 kWp 511 kWh, interval 391–631iun.iunie: 4 kWp 512 kWh, interval 402–623iul.iulie: 4 kWp 514 kWh, interval 419–609aug.august: 4 kWp 498 kWh, interval 413–583sept.septembrie: 4 kWp 387 kWh, interval 308–466oct.octombrie: 4 kWp 248 kWh, interval 179–317nov.noiembrie: 4 kWp 160 kWh, interval 118–202dec.decembrie: 4 kWp 85 kWh, interval 48–122

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Enschede. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 89 115 140
februarie 151 205 259
martie 268 360 451
aprilie 364 461 558
mai 391 511 631
iunie 402 512 623
iulie 419 514 609
august 413 498 583
septembrie 308 387 466
octombrie 179 248 317
noiembrie 118 160 202
decembrie 48 85 122
An 3.376 4.111 4.847

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Enschede

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 565 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 85 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Enschede

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Enschede

Montaj la sol sau pe acoperiș? Enschede

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Enschede

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare