Cât produc panourile solare? Івано-Франківськ

Івано-Франківськ: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.677 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.596 kWh, iar într-unul bun 7.759 kWh — 1.113 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 267% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 219 kWh, interval 138–301feb.februarie: 6 kWp 307 kWh, interval 247–368mar.martie: 6 kWp 563 kWh, interval 430–695apr.aprilie: 6 kWp 685 kWh, interval 523–846maimai: 6 kWp 771 kWh, interval 609–933iun.iunie: 6 kWp 820 kWh, interval 658–982iul.iulie: 6 kWp 857 kWh, interval 712–1.003aug.august: 6 kWp 877 kWh, interval 716–1.037sept.septembrie: 6 kWp 694 kWh, interval 529–858oct.octombrie: 6 kWp 515 kWh, interval 365–666nov.noiembrie: 6 kWp 221 kWh, interval 167–275dec.decembrie: 6 kWp 166 kWh, interval 96–236

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Івано-Франківськ. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 138 219 301
februarie 247 307 368
martie 430 563 695
aprilie 523 685 846
mai 609 771 933
iunie 658 820 982
iulie 712 857 1.003
august 716 877 1.037
septembrie 529 694 858
octombrie 365 515 666
noiembrie 167 221 275
decembrie 96 166 236
An 5.596 6.677 7.759

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Івано-Франківськ

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 913 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 166 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Івано-Франківськ

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Івано-Франківськ

Montaj la sol sau pe acoperiș? Івано-Франківськ

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Івано-Франківськ

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Ucraina

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare