Cât produc panourile solare? Minneapolis

Minneapolis: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 11.436 kWh pe an. Într-un an slab sunt 9.535 kWh, iar într-unul bun 13.337 kWh — 1.430 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 109% din consumul anual al unei case tipice (10.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 671 kWh, interval 485–856feb.februarie: 8 kWp 907 kWh, interval 735–1.079mar.martie: 8 kWp 1.065 kWh, interval 844–1.286apr.aprilie: 8 kWp 1.005 kWh, interval 762–1.248maimai: 8 kWp 1.110 kWh, interval 920–1.300iun.iunie: 8 kWp 1.217 kWh, interval 981–1.453iul.iulie: 8 kWp 1.242 kWh, interval 1.039–1.446aug.august: 8 kWp 1.176 kWh, interval 967–1.386sept.septembrie: 8 kWp 1.049 kWh, interval 802–1.296oct.octombrie: 8 kWp 858 kWh, interval 689–1.026nov.noiembrie: 8 kWp 643 kWh, interval 517–768dec.decembrie: 8 kWp 548 kWh, interval 420–677

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Minneapolis. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 5,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 5,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 485 671 856
februarie 735 907 1.079
martie 844 1.065 1.286
aprilie 762 1.005 1.248
mai 920 1.110 1.300
iunie 981 1.217 1.453
iulie 1.039 1.242 1.446
august 967 1.176 1.386
septembrie 802 1.049 1.296
octombrie 689 858 1.026
noiembrie 517 643 768
decembrie 420 548 677
An 9.535 11.436 13.337

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Minneapolis

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.769 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 548 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Minneapolis

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Minneapolis

Montaj la sol sau pe acoperiș? Minneapolis

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Minneapolis

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Statele Unite ale Americii

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare